دوبله ترکی کارتون هتل ترانسیلوانیا 3

9513 بازدید

توضیحات

نقد و بررسی هتل ترانسیلوانیا 3

موضوعاتی در رابطه با جهان‌های مملو از هیولا‌های بسیاری از جمله دراکولا‌ها (Dracula) و مومیایی‌ها (Mummy) همیشه سوژه‌ای مناسب برای ساخت آثار شاخص در ژانر وحشت بوده است که بدون تردید علاقه‌مندان و دنبال‌کنندگان فراوانی دارد. ایده‌های عجیب و سرسام‌آور بنیادین اینگونه آثار گاها آنقدر ترسناک هستند که به راحتی لرزه بر اندامتان خواهند انداخت. چندین سال پیش استودیوی سونی (Sony) دست به ساخت انیمیشنی (Animation) کودکانه با محوریت کاراکترهای محبوب دنیای وحشت با نام هتل ترانسیلوانیا (Hotel Transylvania) زد، فیلمی که با بهره‌گیری و ویرایش بجای اجزای ساختاری آثار ترسناک و افزودن چاشنی کمدی به آن تجربه‌ای متفاوت و به یاد ماندنی را برای مخاطبان خود رقم زد. دنباله آن نیز بدون در نظر گرفتن اشکالات و ضعف‌های متعددش نسبت به قسمت قبلی تداعی کننده همان حس آشنا بود. اما قسمت سوم، به دلیل ایجاد تغییرات اساسی در پایه‌های مجموعه به شدت از ریشه‌های خود فاصله گرفته و تجربه‌کننده یک سیر نزولی است. هتل ترانسیلوانیا ۳ با وجود اینکه بامزه ترین و خانواده‌پسند ترین قسمت این سری است، در عین حال پراشکال‌ترین قسمت این مجموعه نیز هست. این فیلم سرشار از مشکلات غیرعادی است که از تبدیل شدن آن به دنباله‌ای درخور توجه جلوگیری می‌کنند و البته در لحظات نخستین آن نیز شروع به آشکار شدن و خودنمایی می‌کنند. نخستین سکانسی که در آغاز اثر با آن روبرو می‌شویم یک فلش‌بک (Flashback) به زمان گذشته است که راوی داستان مقاوت کنت دراکولا و دوستانش علیه یکی از دشمنان قدیمی‌شان است که قصد جان تمامی هیولاها را دارد. یکی از اشکالات این اثر که در دقایق نخستین آن نمایان می‌شود آن است که فیلم در همان نقطه آغاز، محتمل‌ترین ادامه اثر را افشا می‌سازد و روند پیش‌رَوی احتمالی آنرا لو می‌دهد، طوری که مخاطب پیش از موعود از رخدادهای آن آگاه خواهد شد؛ و البته این حرکت نابجا به یکی از موجبات کاسته شدن سطح هیجانات آن نیز بدل می‌شود، چرا که سکانس ابتدایی آن هیچ‌گونه ارتباطی با داستانی که در لحظات بعدی روایت می‌شود ندارد.

داستان قسمت سوم این مجموعه با فاصله زمانی نسبتا کمی از قسمت دوم آغاز می‌شود. خانواده دراکولا و هیولاها پس از سالها تلاش برای اداره هتل ترانسیلوانیا، تصمیم می‌گیرند که برای تجدید انرژی و سرحال آمدن به تعطیلات بروند و کارها و وظایفشان را برای مدت‌زمان کوتاهی رها کنند، اما همه چیز بر وقف مراد پیش نمی‌رود، زیرا کنت دراکولا به ناخدای کشتی یعنی اِریکا (Erica) علاقه‌مند شده و از قضا وی از نوادگان یکی از شکارچیان هیولا نیز هست. در قسمت‌های گذشته این مجموعه، کارگردان هدف والایی را انتخاب می‌کرده و در راستای آن به روایت قصه‌ای جذاب می‌پرداخت؛ موضوع قسمت سوم این سه‌گانه محبوب به خودی خود جالب است و می‌تواند لحظات نسبتا تماشایی را برای تماشاچیانش به ارمغان بیاورد، البته مغایرت نسبی آن با فضای دو قسمت قبلی باعث شده تا به عمل آوردن آن کاری چندان سهل نباشد. کارگردان اثر نیز توانسته فضایی شاد و خانواده‌پسند را به وجود بیاورد اما وابستگی اجباری به برخی کلیشه‌های رایج و مرسوم در این‌گونه آثار از ضربات جدی است که به ساخته مربوطه وارد شده. قسمت اول این فرانچایز بدون شک یک ساخته فاخر یا یک شاهکار پویانمایی نبود و امتیازات منفی نه‌چندان بسیاری را یدک می‌کشید، اما آنقدر ساختارشکن و متفاوت ظاهر شد که ارزش مورد ستایش قرار گرفتن را داشته باشد. اما قسمت سوم با حذف و یا کاستن از عناصری که باعث و بانی متفاوت بودن آن بودند ضربه جدی خورده است؛ برای مثال در دو قسمت قبلی شاهد ترکیب فرمول‌های موجود در آثار ژانر وحشت با حالت خاصی از کمدی بودیم که در نوع خودش قابل ستایش بود، شاید در قسمت دوم کمی از آن کاهش یافته بود اما ادامه دهنده راه فیلم نخست بود.

به طبع، نمی‌توان به انیمیشنی که بودجه‌ای حدودا بسیار و کمپانی مشهور پشت خود دارد، در رابطه با مسائل فنی خرده گرفت. هتل ترانسیلوانیا هم که یکی از آن بلاک باستر‌هاست از این قاعده مستثنی نیست و حداقل، در زمینه مسائل فنی و کیفیت انیمیشن روند رو به بالایی را تجربه می‌کند. خوشبختانه موسیقی متن ساخته مربوطه نیز هماهنگ با فضایش است و می‌توان آنرا به عنوان یکی از برگ‌های برنده آن در نظر گرفت.قسمت سوم و پایانی سه‌گانه انیمیشنی هتل ترانسیلوانیا، شاید به اندازه قسمت‌های گذشته پرزرق و برق نباشد و مملو از اشکالات و ضعف‌های گاها عجیب و غریب باشد، اما برای مخاطبان کودک به دلیل داشتن فضایی به مراتب شادتر و طنزگونه‌تر از قسمت‌های اول و دوم می‌تواند به تجربه‌ای شگفت‌انگیز بدل شود؛ و در عین حال احتمالا مخاطبان جوان و بزرگسال خود را عاقل اندر سفیه روبروی پرده سینما رها می‌کند و آنان را ناراضی از تماشای فیلم و ناراحت از هدر دادن وقتشان به بیرون سینما هدایت می‌کند. از دید کلی هتل ترانسیلوانیا ۳ به عنوان انیمیشنی پاپ‌کورنی در سطح خوبی قرار دارد که اگر آنرا قبل از قسمت‌های اول و دوم تماشا کنید، بیشتر از آن لذت خواهید برد. این انیمیشن در سال 1398 در استودیو باریش‌سسی به زبان ترکی آذربایجانی دوبله شده است. جهت خرید و دانلود دوبله ترکی انیمیشن هتل ترانسیلوانیا3 و دیگر انیمیشن ها به سایت www.barishsesi.com مراجعه فرمایید.


تگ‌ها:

دوبله ترکی,دانلود کارتون جدید,انیمیشن هتل ترانسیلوانیا3,کارتون هتل ترانسیلوانیا,دانلود کارتون ترکی,دانلود انیمیشن ترکی